• Yeşim Ateşçi Keleş

Kendini sevmek, kalbini koşulsuzca açmaktır.


(English below) Kendini sevmek, kalbini koşulsuzca açmaktır.

Kalbimizi koşulsuzca açtığımızda kendimizi olduğumuz gibi sevmeye başlarız. Kendimize kızmayı ve yargılamayı bırakıp koşulsuzca bağlanırız. Bu bağlılık sevdiğimiz ve bizi besleyen şeyleri daha fazla yapmamızı sağlar.

Kendimizden başlayan özsevgi devrimi zaman içinde ailemize ve çevremize de ilham olacaktır ya da çevremize bize benzeyen benzer frekansta insanlar çekmeye başlarız.

Çünkü kalbimizi kendimize koşulsuzca açtığımızda çevremizdekileri de olduğu gibi kabul edip ilişkilerimizi harika bir akışta yaşamaya başlarız. Loving yourself is opening your heart unconditionally.

When we open our heart to ourselves unconditionally we start to love ourselves just as we are. We stop judging and getting angry at ourselves start dedicating to ourselves. This dedication helps us do the things that we love and that nourish us. The self love revolution that starts within us will also start to inspire our family and social network or will draw people to us with similar frequencies. Beceause as we open our hearts unconditionally to ourselves we also open it to everyone around us which helps us live more fulfilling and at ease relationships.

Photo: Rainbow Rose by SherbetRainbow

#openyourheart #kendinisev #kalbiniaç #özsevgi #özsevgidevrimi #koşulsuzsevgi #unconditionallove #selflove #loveyouuself #kendinisevmek #kendinizisevin

115 views0 comments

Recent Posts

See All
  • Facebook - White Circle
  • White Instagram Icon
  • YouTube - White Circle
  • White Twitter Icon