• Yeşim Ateşçi Keleş

Yeni yılda yapacağınız değişiklik, kendinize iyi ve nazik davranmak olsun


Uyarı! Bu yazının bazı kısımları sigarayı övebilir. Rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız okumayın. Ama bırakmayı düşünüyorsanız okuyun derim ;)


Bu sene geleneksel yeni yıl dileklerinin, isteklerinin, yapmak istediğimiz değişimlerin dışına çıksak diyorum. En popüler olanları bir gözden geçirelim önce; 2016’da bol para istiyorum, kilo vermek istiyorum, sigarayı bırakmak istiyorum, sağlık diliyorum, mutluluk diliyorum… ve liste uzayıp gidiyor, ya da her birimiz için çok farklı.

Dilek dilemek güzel tabi, istediklerimizin tümünü doğru şeye odaklandığımızda evrenin bize verdiğine de inanıyorum ama biz almaya hazır mıyız? Yoksa isteklerimizle savaşıyor muyuz?

Kendimize, başaramadığımızda kızıyor muyuz? Başarısız mı hissediyoruz? Yine verilen sözleri tutamadık mı, umut ettiğimiz değişimleri gerçekleştiremedik mi? Kendimizi bu yüzden daha sonra hırpalıyor muyuz? Geneleksel yeni yıl değişimlerimizi ele alalım, en popüler olanı, sigarayı bırakmayı örnek alalım mesela. Sigarayı birçok nedenden dolayı bırakmak isteyebiliriz. Sağlık bu nedenlerin başında gelir, sonra maddi külfet, çocuklarımıza kötü örnek olmak gibi nedenler vardır. Bazı sebepler daha kişiseldir. Sigaraya karşı savaş açarız: “İçmeyeceğim artık bu mereti” diye. Bazılarımız birdenbire, bazılarımız ise aşama aşama bırakır, bırakamayınca ya iyice sinir oluruz ya da boşveririz, “zaten gerçekten istemiyordum bırakmayı” deriz. Aha evet, sihirli sözcük gerçekten istememek. Belki eşimizden ya da çocuğumuzdan etkilenerek bu kararı vermiş olabiliriz. Eğer öyleyse gerçekten istediğimiz zamana kadar beklemeliyiz. Bu süre zarfında saygı duyarak, onlara sigarasız bir ortam sunarak zaten isteklerini yerine getiririz.

Peki, gerçekten istedikten sonra bunu nasıl başarabiliriz? Bana kalırsa bu dünyada hiçbir şey savaş ve kızgınlıkla başarılamamıştır. Barışın savaşla gelmeyeceği gibi.

Sigarayı da nefret ederek değil, severek bırakmalıyız. Doğru okudunuz evet severek, sigara tiryakileri, o dumanı içinize çektiğinizde, bir kahve üzeri sigara yaktığınızda, efkarlandığınızda, içip rahatlayamadığınızı söyleyemezsiniz. Evet, her ne kadar bir bağımlılık ve kaçış da olsa sigarayı severek içiyorsunuz. Önce bunu kabul etmek lazım bırakabilmek için. Tabi herkes için farklı bir yöntem vardır. Ben benim işime yıllar önce yarayan ve daha sonra başka yerlerde de karşıma çıkan bana en mantıklı gelen yöntemi sizinle detaylı olarak paylaşmak istiyorum. Sevdiğimizi kabul ettikten sonra, sigarayla vedalaşalım. Onu yıllarca severek içtiğimizi, çok da keyif aldığımızı, ama artık sağlığımıza iyi gelmediğini kabul ederek ya da nedeniniz her neyse... O yüzden onu isteyerek bırakıyorum deyip bu niyetinizin yanına bir aksiyon planı da eklemelisiniz. Çok zor olmayan, uyabileceğiniz bir planla başlayın. İlk aşama olarak, örneğin iki paket içiyorsanız, bir pakete, bir paket içiyorsanız yarıma ya da on adete kadar azaltın. Bu tüketiminizin keyfini sürdürerek belli ritüellerinizle birleştirin. Mesela sabah kahvesi, yemek sonraları, öğle çayı vb. gibi. Bu belirlediğiniz miktar için de kendinize bir süre verin. Bir ay bu şekilde devam edeceğim diyebilirsiniz mesela. Bir şeyin alışkanlık haline gelmesi için zaten 21 gün geçmesi gerekir. Bu azaltmaları kademe kademe devam ettirin, en son sigaraya gelene kadar. Tek sigarayı sonra haftada bir sonra iki haftada bir ve en son da ayda bir kez için. Bir bakmışsınız onu da zaten istemiyorsunuz ya da öyle devam etmek istiyorsunuz, size kalmış. Her olumlu adımınızı takdir edin.

Bazı kişilerde bu yöntem işe yarayamayabilir, bazıları içinse birdenbire bırakma yöntemi daha etkilidir. Yöntem ne olursa olsun, yanında nikotin bandı da kullansanız, akupunktura da gitseniz, terapi de alsanız önemli olan, uzun yıllar sevdiğiniz bir şeyi ancak yine severek bırakabileceğinizi anlamaktır.

Aynı yöntemi iyi beslenme, kilo verme, zor ilişkiler gibi durumlar için de kullanabilirsiniz. Bu yazı yeni yıl yazısından ziyade sigara bırakma yazısı gibi görünse de aslında bu aynı yöntemi değiştirmek istediğiniz ya da bırakmak istediğiniz herhangi bir şey için de uygulayabilirsiniz. Bunlara başka yazılarımda ayrı ayrı değineceğim.

Yeni yılda yapacağınız değişiklik kendinize iyi ve nazik davranmak olsun. Kendiniz için bir şeyleri değiştirmek istediğinizde o değiştirmek istediğiniz şeyler yüzünden kendinize ya da değiştirememe davranışınıza kızmayın, savaş açmayın. Kendinizi yıpratmayın. İnanın, kendinize iyi davranmayı seçtiğinizde her şey daha kolay olur. Kendinize kızmayı azaltıp, güzel şeyler başardığınızda takdir etmeyi de unutmayın.

Sevgi ve barış dolu bir yıl dilerim.

Yeşim Ateşçi Keleş

#yeniyıl #değişim #2016 #kendinisevmek #kendinenazikolmak #kendinizekızmayın #sevgi #mutluolmak #kendinisevme #sigarayıbırakmak

52 views0 comments

Recent Posts

See All
  • Facebook - White Circle
  • White Instagram Icon
  • YouTube - White Circle
  • White Twitter Icon